Новий порядок блокування ПН/РК 2020 рік (разом з критеріями)
КМУ затвердив нову постанову, яка в свою чергу стверджує новий порядок призупинення реєстрації ПH/PK, яка вступає в силу з першого лютого поточного року. У вигляді різноманітних додатків до цієї форми блокування, затверджені визначені ризики та показники, завдяки яким тепер буде визначатися податкова історія платника податків.
Кабмін затвердив, постановою № 1165 від 11 грудня минулого року, нові правила та критерії щодо питань реєстрації податкових накладних/розрахунків:
1. Порядок при припиненні реєстрації ПН/РК її в Єдиному реєстрі для податкових накладних, а також:
- Критерії, які можна віднести до ризикованих для платника ПДВ (додаток №1);
- Перерахування того, що буде впливати на формування податкової історії того, хто платить податок на додану вартість (додаток №2);
- Які ризики можуть виникнути під час проведення певних операцій (додаток №3);
- Визначення відповідності або невідповідності платника ПДВ, критеріям ризиків платників податків (додаток №4);
- Створена таблиця з даними платника податків, який платить ПДВ (додаток №5);
- Певна форма враховує або яка не враховує таблиці даних, що стосуються платників ПДВ (додаток №6);
- Форму-рішення щодо неврахування таблиці даних, що стосуються платників ПДВ (додаток №7).
2. Порядок під час розгляду скарги на прийняте рішення, певним державним контролюючим органом і відмовляє в реєстрації даного типу документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також:
- Скарга щодо прийнятого рішення про відмову в реєстрації даного типу документів в Єдиному реєстрі даного типу накладних (додаток №1);
- Певна заява, що становить при скарзі, поданій після відмови в реєстрації даного типу документів в Єдиному реєстрі даного типу накладних (додаток №2);
- Певний документ-форма, в якому фіксуються результати розгляду скарги після відмови в реєстрації даного типу документів в Єдиному реєстрі даного типу накладних (додаток №3).
Причини утвердження нових порядків
Судовим рішенням Київського Окружного адміністративного суду в червні минулого року, були винесені певні постанови, які в подальшому і стали причинами внесення затвердження критеріїв блокування постановою КМУ, в рамках чинного законодавства. Окружний адміністративний суд ухвалив, що листи міністерств, а також інших органів виконавчої влади, не можна вважати нормативно-правовими актами, а значить вони не можуть бути джерелом права відповідно до ст. 7 КАС.
Крім цього ті критерії ризику, які затверджені листом УКРІНФОРМ, не є законодавством і існування таких критеріїв призводить до порушення прав позивача, яке виражається в не реєстрації податкових накладних. Пункт 10 порядку №117 вважається протиправним і недійсним.
Новий порядок при блокуванні податкових накладних/розрахунків коригування
Як і раніше буде проходити автоматичний моніторинг ПH/PK по відношенню до певних критеріїв, які оцінюватимуть ступінь ризиків. Дані документи будуть проходити перевірку, відповідають вони певними ознаками беззастережної реєстрації ПН/РК, таких як:
1. Податкова накладна не потрібна для надання одержувачу або складається при операції, яка в свою чергу звільнена від обкладання податками;
2. За умови, що обсяг наданих послуг або товарів, які зафіксовані платником податків у податковій накладній/РК зареєстрованих в Реєстрі цих документів в поточному місяці, становить менш п'ятсот тисяч гривень, за умови:
- Що ті обсяги поставок послуг і товарів, які вказуються в поточному місяці по операціям з іншим платником податків, не перевищує п'ятдесяти тисяч гривень;
- За умови, що загальна сума ПДВ з товарів і послуг, створених в Україні, яка була оплачена в минулому місяці, становить понад двадцять тисяч гривень;
- Якщо посадова особа, яка є платником податку цього податку, займає таку посаду не більше ніж у трьох подібних платників податків.
3. При одночасному виконанні даних умов:
- Загальна сума ПДВ з створених товарів або послуг, оплачена за останні дванадцять місяців, що передують місяцю, в якому створювалася ПН/РК і була подана на реєстрацію до Реєстру даного типу документів, складає більше одного мільйона гривень;
- Показник D, який розраховується за формулою - D = S / T, є показником більш 0,05. Значення S - це загальна сума сплачених за останні дванадцять місяців, сум єдиних внесків на соціальне страхування, а також податків і зборів. Значення Т - це загальна сума поставки послуг або товарів на митниці, які оподатковуються за ставками 0,2 і 7%, які вказані останні дванадцять місяців.
- Значення Р (сума ПДВ, зафіксована в накладних і зареєстрована в Реєстрі) по результату менше ніж, то значення, яке розраховане за формулою P = Pм х 1,4. Значення Рм - це найбільша місячна сума ПДВ за останні дванадцять місяців, зазначена у податковій накладній/РК. Обидва значення - D і Р можна побачити в електронному кабінеті платника податків.
4. У даних накладних була вказана операція з товаром за кодом згідно УKTВЕД або послугою за кодом згідно Державного класифікатора послуг і продукції, зафіксованого в таблиці даних платника податків та врахованої контролюючими органами.
Постанова No1165 щодо нового порядку блокування ПН/РК, вступають в силу з першого лютого цього року. З цього часу втрачає свою силу минула постанова КМУ від 21.02.2018 року № 117, яке описувало процес зупинки реєстрації для ПH/PK в Єдиному реєстрі даного типу документів.